Mamy już za nami trzecią odsłonę BEL'a, który odbył się planowo w dniach 11-13 kwietnia 2014 r.
W symulacji, która trwała 36 godzin (od INFIL'u pierwszej ekipy do EXFIL'u ostatniej), udział wzięło 68 osób. Ku naszej (organizatorów) wielkiej radości przybyli na BEL ludzie z różnych, czasem bardzo odległych stron Polski.
Trzecia edycja BEL'a była zasadniczo inna od poprzednich. Tym razem poszliśmy w konwencję manewrów. Zadania jakie stały przed uczestnikami były mocno zróżnicowane, zarówno pod względem czasu i sposobu ich realizacji.
TOC BEL 3 - INTEL
Część zadań była zadaniami stałymi, tzn. uczestnicy mogli do nich podejść przez cały czas trwania manewrów. Jednym z nich było zadanie NAVIGATION, w którym należało zlokalizować sześć rozmieszczonych na terenie działań skrzynek, których położenie zostało podane uczestnikom z dokładnością do 100 m. Celem było ich odnalezienie, podanie dokładnej lokalizacji (do 1 m) oraz poprawne odczytanie kodów znajdujących się w skrzynkach. Innym ciągłym zadanie było „upolowanie” czteroosobowej grupy, której lokalizację TOC przesyłał poszczególnym uczestnikom co 1,5 godziny z dokładnością do 10 m. Niestety to zadanie zakończyło się przed czasem (po 7 godzinach), podczas przypadkowej wymiany ognia.
Pozostałe zadania pojawiały się w wyznaczonych przez TOC oknach czasowych. Sprawiało to, iż ekipy uczestniczące w manewrach musiały czasem podejmować bardzo trudne decyzje odnośnie podjęcia się wykonania jednego zadania względem rezygnacji z innego. Do zadań takich należały:
- TRANSPORT (zabezpieczenie miejsca odbioru ładunku, odebranie go i przetransportowanie na czas we wskazane miejsce)
- TRANSPORT (zabezpieczenie miejsca odbioru ładunku, odebranie go i przetransportowanie na czas we wskazane miejsce)
- EVACUATION (udzielenie pomocy medycznej i ewakuacja pary snajperskiej, którą uprzednio należało zlokalizować w terenie w oparciu o procedurę RV, a następnie MEDEVAC)
- IR MARKING (wyznakowanie w określonym czasie dwóch obiektów za pomocą light-stck'ów przy jednoczesnym pozostaniu niewykrytym)
- SALUTE (rozpoznanie patrolu nieprzyjaciela w wyznaczonym oknie czasowym i przybliżonym miejscu w oparciu o meldunek SALUTE, przy jednoczesnym pozostaniu niewykrytym)
- EPA (zrealizowanie planu ewakuacji własnego składu w wyznaczonym korytarzu ucieczkowym)
Dodatkowo uczestnicy byli punktowani za poprawne złożenie meldunku MEDEVAC i wykonanie związanych z tym czynności.
MEDEVAC
Niestety nikt nie chciał skorzystać z komfortowego „lazaretu” - a szkoda, bo opieka byłaby pierwszorzędowa :P
Co by nie było ekipom rywalizującym za łatwo, uczestnicy manewrów do TOC co dwie godziny przesyłali swoją bieżącą lokalizację. W o parciu o te informacji grupy „łowców” przez cały czas trwania manewrów próbowały określać potencjalne ruchy uczestników i próbować ich wyłapywać w terenie.
Efektem tego dwie ekipy udało się „odpalić” w całości, a jedną uszczuplić o połowę. Do końca przetrwało w nienaruszonym składzie pięć, spośród ośmiu ekip.
Tutaj dziękujemy ekipom, które przyjęły na siebie rolę „łowców” za chęć walki i podjęcie się tego niekoniecznie łatwego wyzwania.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a wygranym przede wszystkim. Bowiem lekko to nie było i co niektórzy w butach mieli grubo ponad 50 km.
Poniżej znajduje się punktacja poszczególnych składów za wykonane podczas manewrów zadania, niemniej żadna ekipa nie przekroczyła pułapu 50% wykonania wszystkich zadań.
1. SFORA - 130 pkt
2. BLACK TOWER / GRUPA ROBOCZA - 120 pkt
3. BLACKFIELD ex aequo FROG - 90 pkt
4. WILCZY PLUTON / DEADLINE JOINT FORCES - 80 pkt
5. SILENT HUNTERS - 59 pkt
6. 1-ST UNIT - 45 pkt
7. PINGWINY - 10 pkt
SFSG Poznań dziękuje wszystkim za udział w BEL 3 i mamy nadzieję, że zobaczymy się niebawem ponownie – a kolejna edycja, hmm... też będzie inna.
Autor: Bosman
Relacje Uczestników:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz